American Go E-Journal » Europe

Csaba Mero 6D Wins Dublin’s Confucius Cup

Friday March 8, 2013

Csaba Mero 6D (left) won the 2013 Confucius Cup, played March 2-3 in Dublin, Ireland. Zebin Du 4D took second place and in third was Antoine Fenech 5D. Latest European tournament results available on EuroGoTV’s website

Categories: Europe
Share

EuroGoTV: February 1

Friday February 8, 2013

National Veteran Championship: The National Veteran Championship, played from 01/26-27 in Bucuresti, Romania, was won by Petru Oancea 4d, second was Lucretiu Calota 5d and third was Liviu Oprisan 4d… Cognifide Go Cup #1: The Cognifide Go Cup #1, played on 01/26 in Poznan, Poland, was won by Marek Kaminski 4d, second was Kamil Chwedyna 4d (right) and third was Marcin Majka 2d… Torneo citta` di Treviso: The Torneo citta` di Treviso, played on 01/27 in Treviso, Italy, was won by Stefano Babini 3k, second was Leonardo Giuliato 3k and third was Andrea Brancaccio 6k… 2013 Irish Championship League Kick Off: The 2013 Irish Championship League Kick Off, played from 01/26-27 in Dublin, Republic of Ireland, was won by Roman Pszonka 3d, second was Claas Roever 2k and third was Noel Mitchell 2d… Dutch Female Championship: The Dutch Female Championship, played from 01/26-27 in Amstelveen, Netherlands, was won by Marika Kuin-Dubiel 2d (left), second was Marieke Overbeek 3k and third was Annemarie de Putter 2k… 2. Go turnir Filozofskog fakulteta: The 2. Go turnir Filozofskog fakulteta, played on 01/26  in Zagreb, Croatia, was won by Mladen Smud 1k, second was Nikola Primetica 4k and third was Drazen Odobasic 16k… Warszawska Liga Go #2: The Warszawska Liga Go #2, played on 01/22 in Warszawa, Poland, was won by Stanislaw Frejlak 4d, second was Blazej Madejski 2k and third was Andrzej Drzystek 3k… Dutch Championship: The Dutch Championship, played from 01/12-27  in Amstelveen, Netherlands, was won by Merlijn Kuin 6d and Zeno van Ditzhuijzen 5d,there will be a play off between them, and third was Frank Janssen 6d… Maidenhead: The Maidenhead, played on 01/19 n Maidenhead, United Kingdom, was won by Matthew Cocke 5d, second was Desmond Cann 4d and third was Baromi Kim 5d… Ukrainian Youth Go Championship: The Ukrainian Youth Go Championship, played from 01/19-20 in Rivne, Ukraine, was won by Valerii Krushelnytskyi 1d, second was Oleksandr Mishchuk 12k and third was Oleksandr Zarivniak 12k… Czech Youth Championship-U16 catagory: The Czech Youth Championship-U16 catagory, played from 01/19-20 n Praha, Czech Republic, was won by Samuel Havelka 2k, second was Vojtech Vasa 9k and third was Vojtech Tomek 10k… Czech Youth Championship – U20 catagory: The Czech Youth Championship – U20 catagory, played from 01/19-20 n Praha, Czech Republic, was won by Lukas Podpera 5d, second was Petr Kouba 2d and third was Frantisek Caha 5k… Czech Youth Championship – U12 catagory: The Czech Youth Championship – U12 catagory, played from 01/19-20 in Praha, Czech Republic, was won by Dita Vasova 15k, second was Michal Hrbek 18k and third was Leon Defer 20k… Winter Tournament: The Winter Tournament, played from 01/18-20 in Kosicka Bela, Slovakia, was won by Pavol Lisy 6d, second was Tamas Gerbner 4k and third was Stanislav Urbanik 7k… Jusandan 2013: The Jusandan 2013, played from 01/12-13 in Stockholm, Sweden, was won by Johan Berntsson 1d, second was Micael Svensson 1k and third was Klas Almroth 4d… Schoolkids Championship U16: The Schoolkids Championship U16, 01/12 in Budapest, Hungary, was won by Dominik Boviz 3d, second was Robert Csizmadia 2k and third was Attila Sebok 10k…  Schoolkids Championship U12: The Schoolkids Championship U12, played om 01/12 in Budapest, Hungary, was won by Bulcsu Fajszi 7k, second was David Matolcsi 7k and third was Botond Ekler Szabo 15k… Wintergo 2012: The Wintergo 2012, played from 12/27-01/31 n Overasselt, Netherlands, was won by Zeno van Ditzhuijzen 5d, second was Michiel Eijkhout 6d and third was Frank Janssen 6d… adapted from EuroGoTV, which includes winner reports, crosstabs, game records and photos. Edited by Taylor Litteral

Categories: Europe
Share

EuroGoTV: January 17

Friday January 18, 2013

12 and Under Russian Championship: The 12 and Under Russian Championship, played from 01/12-13 in Moscow, Russia, was won by Valerij Kulishov 1k, second was Mikhail Dobricyn 6k and third was Kim Shakhov 5k… Barnaul Open Tournament: The Barnaul Open Tournament, played from 01/12-13 in Barnaul, Russia, was won by Evgenij Gorbachev 3d, second was Pavel Pristupa 2d and third was Zoja Gorbacheva 4k… La Carboneria played on 01/12 in Sevilla, Spain, was won by Adrian Dominguez 9k, second was David Ciudad 12k and third was Raul Aguilera 7k… Helsingin Mestaruus 2013 Avoin: The Helsingin mestaruus 2013 avoin, played on 01/12 in Helsinki, Finland, was won by Arto Heikkinen 2d, second was Anttoni Maula 1d and third was Pekka Lajunen 3d (left)Helsingin mestaruus: The Helsingin mestaruus, played from 01/12-13 in Helsinki, Finland, was won by Juri Kuronen 5d, secod was Vesa Laatikainen 5d and third was Javier-Aleksi Savolainen 5d… Campeonato Espana Femenino GO: The Campeonato Espana Femenino GO, played on 01/12 in Sevilla, Spain, was won by Sabina Rodriguez 8k, second was Elena Garrido 14k and third was Susana Ballesta 19k… Turniej o Smoczy Kamien: The Turniej o Smoczy Kamien, played from 01/12-13 in Krakow, Poland, was won by Koichiro Habu 4d, second was Kamil Chwedyna 4d (right) and third was Mateusz Chojnacki 1d… 1st Karlovac mini Tournament 2013: The first Karlovac mini Tournament 2013, played on 01/12 in Karlovac, Croatia, was won by Mladen Smud 1k, second was Vladimir Ribicic 19k and third was Lovro Furjanic 1d… Trys Karaliai 2013: The Trys Karaliai 2013, played on 01/12 in Vilnius, Lithuania, was won by Paulius Almintas 1d, second was Vidas Sadauskas 5k and third was Andrius Petrauskas 4d… Go7 Weekly Ranking 1: The Go7 Weekly Ranking 1, played on 01/12 in Vienna, Austria, was won by Peter Neubauer 5k, second was Matthias Frisch 1d and third was Christian Anderson 4k (photo Viktor Lin 5d place 5 of 11)… Children’s Convention Championship: The Children Convention Championship, played from 01/05-06 in Moscow, Russia, was won by Andrej Tkachuk 13k, secondwas Ksenia Ivanova 18k and third was Ivan Mitjushov 20k… Championship of Cheljabinsk: The Championship of Cheljabinsk, played from 01/04-05 in Cheljabinsk, Russia, was won by Sergej Sonin 2d, second was Oleg Novikov 2d and third was Konstantin Serikov 2k… Essen 2013: The Essen 2013, played from 01/12-13 in Essen, Germany, was won by Jonas Welticke 4d (right), second was Johannes Obenaus 5d and third was Matthias Terwey 4d… Decin Tournament: The Decin Tournament played from 01/12-13 in Decin, Czech Republic, was won by Lukas Podpera 5d, second was Martin Jurek 4d and third was Petr Kouba 2d… Warszawska Liga Go #1: The Warszawska Liga Go #1, played on 01/08 in Warszawa, Poland, was won by Karol Cieslak 1k, second was Dawid Jurkiewicz 1d and third was Bartosz Klimczak 3k…
- adapted from EuroGoTV, which includes winner reports, crosstabs, game records and photos. Edited by Taylor Litteral

Categories: Europe
Share

EuroGoTV: January 10th

Thursday January 10, 2013

Bergen Winter Cup: The Bergen Winter Cup played, from 01/05-06 in Bergen, Norway, was won by Antti Tormanen 6d, second was Heming Hanevik 1d, and third was Paal Sannes 4d… Torneo della Befana 2013: The Torneo della Befana 2013, played on 01/05 in Milano, Italy, was won by Francesco Marigo 4d, second was Isamu Oka 3k and third was Paolo Montrasio 1k… 463 Velika Gorica weekend-go-tournament: The 463 Velika Gorica weekend-go-tournament, played on the 01/05 in Velika Gorica, Croatia, was won by Mladen Smud 1k, second was Robert Jovicic 2k and third was Nikola Primetica 4k… La Carboneria: The La Carboneria, played on 12/29 in Sevilla, Spain, was won by Jose-Manuel Vega 2k, second was Fran Garcia 9k and third was Francisco Carretero 6k…
- adapted from EuroGoTV, which includes winner reports, crosstabs, game records and photos. Edited by Taylor Litteral

Categories: Europe
Share

EuroGoTV: December 27

Thursday December 27, 2012

Moscow Cup Final: The Moscow Cup Final, played from 12/22-23 in Moscow, Russia, was won Andrej Cheburkahov 5d, second was Natalia Kovaleva 5d and third was Vjacheslav Kajmin 2d… La Carboneria: The La Carboneria, played on 12/22 in Sevilla, Spain, was won by Adrian Arellano 6k, second was Nicolas Ballesteros 7k and third was Adrian Dominguez 9k… Three Dragons: The Three Dragons, played from 12/22-23 in Kyiv, Ukraine, was won by Volodymyr Kokozei 4d, second was Dmytro Yatsenko 5d and third was Andrii Denysenko 1k… Dnipropetrovsk Region Championship: The Dnipropetrovsk Region Championship, played from 12/22-23 in Dnipropetrovsk, Ukraine, was won by Kostiantyn Lopatenko 3d, second was Andrii Vdovin 2d and third was Dmytro Shevchenko 2d… Velikogoricki jesenski go-turnir: The Velikogoricki jesenski go-turnir, played on 12/22 in Velika Gorica, Croatia, was won by Mladen Smud 1k, second was Lovro Furjanic 1d and third was Daniel Zrno 2k… Gosente Winter Tournament: The Gosente winter tournament, played on 12/33 in Riga, Lativa, was won by Dmitrij Kravchenko 3k, second was Anita Juzova 4k and third was Martins Livens 4k… Ukrainian Meijin Title Match: The Ukrainian Meijin Title Match, played from 11/18 to 12/23 in Kyiv, Ukraine was won by Artem Kachanovskyi 7d (r), second was Andrii Kravets 6d.- adapted from EuroGoTV, which includes winner reports, crosstabs, game records and photos. Edited by Taylor Litteral

Categories: Europe
Share

EuroGoTV: December 20

Saturday December 22, 2012

Alpar Kilinc Go Turnuvasi: The 2012 Alpar Kilinc Go Turnuvasi, played from 12-15/16 in ODTU – Ankara, Turkey, was won by Bertan Bilen 2d, second was Giray Erdi 2d and third was Fatih Sulak 2d (photo Ertug Akkol 1d)… Braila- Junior City Championship 2012: The Braila- Junior City Championship 2012, played on 12/15 in Braila, Romania, was won by Theodor Tomas 2d, second was Albert Trifan 13k and third was Ana Ruxandra Gavriliu 17k… Moscow Cup Semifinal: The Moscow Cup Semifinal, played from 12/15-16 in Moscow Russia, was won by Vjacheslav Kajmin 2d, second was Ivan Bojkov 1k and third was Sofia Mazlova 1d… Torneo di Udine: The third Torneo di Udine, played on 12/16 in Udine, Italy, was won by Leonardo Giuliato 3k, second was Andres Saro 4k and third was Dusan Milavec 5k… SRP go-tournament: The 11th SRP go-tournament, played on 12/16 in Zagreb, Croatia, was won by Kristina Sicaja 20k, second was Tomislav Spoljaric 20k third Karlo Caic 20k… Austrian Championship Finals: the champion has yet to be decided; 2011 champion Schayan Hamrah and Viktor Lin both scored 4 wins each in the finals and will play a best-of-three match to determine the winner; go newbie Markus Flenner made an impressive video of the event, with Christina Colin starring as a reporter… Karelia Championship: The Championship of Karelia, played from 12/08-09 in Petrozavodsk, Russia, was won by Vladimir Shvecov 3d, second was Ivan Kulikovskij 5d (left) and third was Nikolaj Zajcev 3d… Cup of Perm Region: The Cup of Perm Region, played from 12/08-09 in Perm, Russia, was won by Segej Pavlov 3d, second was Alexej Solovskij 2d and third was Segej Sonin 2d… Championship of Novosibirsk: The Championship of Novosibirsk, played from 12/08-09 in Novosibirsk, Russia, was won by Roman Li 4d, second was Vitalij Radnaev 1d and third was Pavel Pristupa 1d… Kurgan Championship: The Championship of Kurgan, played from 12/01-02 in Kurgan, Russia, was won by Oleg Novikov 2d, second was Sergej Sonin 2d and third was Kirill Radaev 1k… Izhevsk Open Cup: The Open Cup of Izhevsk, played from 12/01-02 in Izhevsk, Russia, was won by Jurij Beljaev 3d, second was Igor Nemlij 5d (right) and third was Sergej Korolev 1k… - adapted from EuroGoTV, which includes winner reports, crosstabs, game records and photos. Edited by Taylor Litteral

Categories: Europe
Share

EuroGoTV: December 13

Friday December 14, 2012

Go Baron Title Match 2012: The Go Baron Title Match, played from 12/07-09 in Praha, Czech Republic, was won by Ondrej Silt 6d and second was Jan Hora 6d… Finale XXXIII Campionato Italiano 2012: The Finale XXXIII Campionato Italiano, played 12/08 in Firenze, Italy, was won by Francesco Marigo 4d and in second was Carlo Metta 3d (left)Edinburgh Christmas 2012: The Edinburgh Christmas, played on 12/08 in Edinburgh, United Kingdom, was won by David Lee 3d, second was Andrew Simons 3d and third was Piotr Wisthal 1d… Swiss Winter Go Camp League 2012: The Swiss Winter Go Camp League 2012, played from 12/06-09 in Montbovon, Switzerland, was won by Oriol Ardevol 2k, second was Albert Ardevol 1k and third was Semi Lee 3d… Final Campeonato Espana 2012: The Final Campeonato Espana, played from 12/06-09 in Barcelona, Spain, was won by Oscar Anguila 4d, second was Albert Sanchez 2d and in third was Pau Carles 3d… Braunschweiger NiKo-Turnier 2012: The Braunschweiger NiKo-Turnier, played from 12/08-09 in Braunschweig, Germany, was won by Matlon Welter 4d, second was Jonas Welticke 4d and third was Bernd Sambale 2d… Campionatul National de GO Tineret 2012 (under 25): The Campionatul National de GO Tineret 2012 (under 25), played from 12/08-09 in Cluj, Romania, was won by Mihai Valentin Serban 5d (right), second was Laura Avram 2d and third was Darius Dobranis 2k… Cluj- City Championship 2012: The Cluj- City Championship 2012, played from 12/08-09 in Cluj, Romania, was won by Sergiu Burzo 2d, second was George Ghetu 3d and third was Adrian Nedan 3k… Austrian Female Championship 2012: The Austrian Female Championship, played on 12/08 in Wien, Austria, was won by Katrin Unger 5k, second was Chuandi Zhou 7k and third was Lisa Mayer 10k… Berliner Nikolaus-Turnier 2012: The Berliner Nikolaus-Turnier, played on 12/08 in Berlin, Germany, was won by Young-Sik Choi 2d, second was Robert Gurisch 1k and third was Kari Koehler 5k (photo: Ulrike Schmidt, 6th place)… 3 Turniej Dyrektora IVLO 2012: The 3 Turniej Dyrektora IVLO, played 12/08 in Bydgoszcz, Poland, was won by Piotr Walczak 8k, second was Piotr Chojnacki 12k and third was Dawid Libront 8k… David 2012: The David 2012, played from 12/08-09 in Firenze, Italy, was won by Alessandro Pace 2d, second was Aberto Zingoni 2k and third was Angelo Grazzini 5k… 6th Nam-Ban Cup 2012: The 6th Nam-Ban Cup 2012, played from 11/30-12/01 in Madrid, Spain, was won by Kiichi Matsumoto 1k, second was Fernando Holgado 3k and third was Antonio Sanmartin 9k… PromoGo Children`s Handicap 2012: The PromoGo Children`s Handicap, played on 12/08 in Praha, Czech Republic, was won by Dusan Jansky 14k, second was Dita Vasovas 15k and third was Jan Praus 16k… Romanian Cup Final side open Sc 179 2012: The Romanian Cup Final side open Sc 179, played on 12/02 in Bucuresti, Romania, was won by Bianca Dadavi 9k, second was Sebatian State 11k and third was Mircea Nitu 12k… Romanian Cup Final side open CSRB 2012: The Romanian Cup Final side open CSRB, played on 12/01 in Bucuresti, Romania, was won by Dragos Minjina 12k, second was Paul Ciot 13k and third was Fridih Grabovski 14k… Romanian Cup Final 2012: The Romanian Cup Final, played from 12/01-02 in Bucuresti, Romania, was won by Lucretiu Calota 5d (right), second was Constantin Ghioc 5d and third was Liviu Oprisan 4d… Trofeo Milano 2012 – Nona Tappa: The Trofeo Milano 2012 – Nona Tappa, played on 12/01 in Milano, Italy, was won by Stefano Cavalieri 5k, second was Nicoletta Corradi 3k and third was Ivano Taldo 7k.
- adapted from EuroGoTV, which includes winner reports, crosstabs, game records and photos. Edited by Taylor Litteral

Categories: Europe
Share

News from the BGA: 12/10

Wednesday December 12, 2012

David Lee Wins Edinburgh Christmas Open: After last year’s wobble, the Edinburgh Christmas Open has made a full recovery, with 32 players turning out for the December 8 event. From the five players at the top with three wins, the SOS tiebreak gave the whisky to David Lee (3d Dundee). The day after the tournament, twelve players gathered together for a day of studying (David Lee wins Edinburgh Christmas Tie 12/8). Norway Freezes Out UK in Pandanet Go European Team Championship Match: The United Kingdom’s “disappointing” start to the Pandanet Go European Team Championship continued on December 4, with the UK team still seeking their first win of the season after a disappointing 1-3 loss to Norway on Pandanet, leaving the UK team on the bottom of the League with only one draw in four matches (Norwegians freeze us out 12/6). Martha McGill 200th BGA Dan Player: Martha McGill became the 200th player to be awarded a dan certificate by the BGA in early December (Martha McGill becomes our 200th dan player 12/4).
- all reports adapted from the British Go Association website; edited by Michael Albert

Categories: Europe
Share

EuroGoTV Update: December 08

Saturday December 8, 2012

La Pedra Diciembre 2012: The La Pedra Diciembre, played on 12/01 in Barcelona, Spain, was won by Carles Mitjans 6k, in second was Gerard Morera 7k and third was Bruno Domenjoud 16k… Serbian women Go championship 2012: The Serbian women Go championship 2012, played on 12/01 in Nis, Serbia, was won by Marta Jorgacevic 9k, second was Maja Mitic 17k and third was Bilijana Mirkovic 20k… 38th Serbian championship: The 38th Serbian championship (r), played from 11/30-12/02 in Nis, Serbia, was won by Dusan Mitic 6d, second was Lazar Manjlovic 5d and third was Milosav Jukic 5d… Ukrainian Championship (Hight League) 2012 (12/05): The Ukrainian Championship (Hight League) 2012, played from 11/24-12/02 in Kyiv, Ukraine, was won by Andrii Kravets 6d (left), second was Bohdan Zhurakovskyi 5d and thrid was Volodymyr Kokozei 4d… Austrian Championship Finals 2012: The Austrian Championship Finals 2012, took place last weekend; Schayan Hamrah 4d and defending his title of Austrian Champion managed to defeat tournament favorite Viktor Lin 5, but Schayan lost to last year’s runner up Martin Unger 3d in a previous round, Schayan and Viktor will play the decisive game in two weeks to determine the Austrian Champion 2012… Offene Trierer Jugendmeisterschaft 2012: The Offene Trierer Jugendmeisterschaft 2012 played on 12/02 in Trier, Germany, was won by Emanuel Schaaf 9k, in second was Ryoichi Katoh 6k and third was Yu-Kai Law 7k… La Carboneria 2012: The La Carboneria, played on 12/01 in Sevilla, Spain, was won by Raul Aguilera 7k, second was Adrian Dominguez 9k and third was Miguel Cases 10k… Cyprus Go Championship 2012 (r): Dimitris Regginos 1d successfully defended Cyprus Go Championship title 12/01-02 in Nicosia, Cyprus (report/photo by EJ Cyprus correspondent Nicholas Roussos). Polish Championship Side Tournament 2012: The Polish Championship Side Tournament, played from 12/01-02 in Katowice, Poland, was won by Dariusz Bednarczyk 3k, second was Marcel Zantman 4k and in thrid was Tomasz Podolec 4k… SirDango-Turnajaiset 2012: The SirDango-Turnajaiset 2012, played on 12/01 in Vantaa, Finland, was won by Eetu Erkkila 1d, second was Olli Pulkkinen 1d and third was Eerika Norvio 1k… 461st Velika Gorica weekend-go-tournament 2012: The 461st Velika Gorica weekend-go-tournament, played on 12/01 in Velika Gorica, Croatia, was won by Mladen Smud 1k, second was Robert Jovicic 2k and third was Nikola Primetica 4k… Polish Championship League 2012: The Polish Championship League, played from 11/29-12/02 in Katowice, Poland, was won by Stanislaw Frejlak 4d, second was Krzysztof Giedrojc 4d and third was Kamil Chwedyna 4d… Korean Ambassador`s Cup 2012: The Korean Ambassador`s Cup, played from 11/24-25 in Espoo, Finland was won by Juri Kuronen 5d, in second was Juusi Nyyssonen 4d (photo) and third was Pekka Lukkari 4d… 6th Nostalgic Cup 2012: The 6th Nostalgic Cup, played from 11/24-25 in Budapest, Hungary, was won by Bulcsu Fajszi 8k, second was Gergely Meszaros 2k and third was Judit Bovizne Detre 19k…
- adapted from EuroGoTV, which includes winner reports, crosstabs, game records and photos. Edited by Taylor Litteral

Categories: Europe
Share

US Youth Championship Jan. 19

Tuesday December 4, 2012

The United States Youth Go Championships will be held Saturday, January 19th, on KGS.   The tourney will determine National Dan, Single Digit Kyu (SDK), and Double Digit Kyu (DDK) Champions. The winners will receive trophies, and prizes will be awarded in the following brackets: 5-7 dan 1-4 dan, 1-4 kyu, 5-9 kyu, 10-15 kyu, 16-20 kyu, 21-25 kyu, 26 -30 kyu (depending on number of registrants).  The qualifiers will use several formats for pairing, and all dan level youth will compete in an open section.  The top four eligible youth will then move on to a double elimination final held on January 20th, and continuing the following weekend. Contestants will also be entered into a pool to receive partial scholarships to either the AGA Summer Youth Go Camp, or the US Go Congress, courtesy of the AGF, 16 Scholarships will be awarded.

The Junior Division is for youth under 12, the Senior Division is for youth under 16 as of August 15, 2013.  Only US Citizens under 16 may enter the finals, youth who are under 18 may compete in the qualifiers and kyu brackets, and so may residents who are not citizens.  To register, e-mail youth@usgo.org with your name, AGA #, date of birth, AGA rating, KGS ID, and citizenship.  You may enter at a rank higher than your official AGA rank, but may not enter at a lower one.  The registration deadline is Sunday, January 13th.  For more info, see the USYGC page. -Paul Barchilon E-J Youth Editor.  Photo: USYGC Sr. Division Champion Calvin Sun 7d, (at left) competing against Alexandru-Petre Pitrop, of Romaniam at the 2012 World Youth Go Championships, in Luoyang, China.  Photo by Abby Zhang.